O nás

Aktuality

Událo se

Kontakt

 

   

 

    V roce 2004 se konalo ......

 

 

  Děti členů Řecké obce Krnov - město slavily Mikuláše  

 

 

Dne 4.12.2004 se v Domě dětí a mládeže v Krnově sešly děti členů ŘO Krnov - město a společně oslavily Mikuláše. Na programu byla spousta zábavy a samozřejmě sladkostí, které dětem přinesl sám Mikuláš.

 

 

   
           
   

 

  Letní soustředění s výukou řeckého jazyka pro děti a mládež  

 

 

Prázdninové soustředění, které mělo za cíl zdokonalit znalosti dětí a mládeže navštěvující v průběhu školního roku výuku novořeckého jazyka se uskutečnilo v rekreačním středisku Dlouhá Voda od 1. do 11. července 2004.

 

 

   
           
   

 

  Řecké dny Krnov 2004  

 

 

Ve dnech 18. a 19. 6. 2004 pořádala Řecká obec Krnov - město za podpory Moravskoslezského kraje, města Krnova a MIKS Krnov společensko-kulturní a sportovní akci Řecké dny Krnov 2004. Tato dvoudenní akce volně navázala na velmi úspěšné a u veřejnosti oblíbené akce z roku 2002 a 2003, a to 7. celostátní řecký festival 2002 a Řecké dny Krnov 2003 - Olympiáda. Jak se již stalo tradicí, byl i pro letošní rok připraven bohatý program. V pátek 18.6.2004 v 18.00 hodin byly Řecké dny Krnov 2004 zahájeny vernisáží výstavy fotografií " Ze života řecké menšiny v ČR ". Výstava mapovala období od roku 1948 do současnosti. Dále byly vystaveny návrhy „ Památníku řeckým občanům v ČR “, který bude umístěn v Krnově ve Smetanových sadech. Páteční program pokračoval od 20.00 hodin koncertem vážné hudby v koncertní síni sv. Ducha. Za doprovodu klavíristy Michala Bárty vystoupila studentka operního zpěvu v Athénách Jana Doležílková a studentka Akademie muzických umění v Bratislavě Fani Troianu . Překvapením bylo vynikající vystoupení mladé talentované klavíristky Jany Polkové.

V sobotu 19.6.2004 se na stadionu TJ Sokol Chomýž uskutečnil od 9 do 15 hodin mezinárodní fotbalový turnaj amatérských týmů. V jazykové škole se sešli od 12 do 15 hodin na konferenci o výuce novořečtiny v ČR učitelé řeckého jazyka z celé ČR a rovněž hosté. Svým vystoupením přispěli PhDr. Andrej Sulitka Csc., ředitel sekretariátu rady vlády pro národnostní menšiny, Mgr. Helena Balabánová – zástupce Krajského úřadu Moravskoslezského kraje pro národnostní menšiny, ing. Otakar Válek – vedoucí odboru školství MÚ Krnov, PhDr. Kateřina Sgurdeu - lektorka novořeckého jazyka ústavu klasických studií filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a další. Sobotní odpoledne pokračovalo ve znamení folklóru. Od 15 hodin na Hlavním náměstí vystoupily řecké taneční soubory z Prahy, Brna, Bohumína, Třince, Karviné, Krnova, taneční soubor Lycea Řekyň v ČR a jako host vystoupil bulharský taneční soubor PIRIN z Brna. Program Řeckých dnů Krnov 2004 byl v sobotu večer završen v paláci Silesia řeckou taneční zábavou.

 

 

   
           
   

 

  Otevírání Mechového jezírka na Rejvízu  

 

 

Ve dnech 16.5.2004 se Řecká obec Krnov - město zúčastnila akce Otevírání Mechového jezírka na Rejvízu, kde zároveň vystoupili členové tanečního souboru Antigoni.

 

 

   
           
   

 

  Soutěž o výtvarný návrh památníku řeckým občanům má vítěze  

 

 

Pod patronací pana Kostase Samarase připravili příslušníci řecké menšiny v České republice památník svým spoluobčanům, kteří při občanské válce v Řecku zažili mnoho bolesti a utrpení a byli donuceni k emigraci z Řecka do Československa. Zde nalezli svou druhou vlast, žili, pracovali, studovali a pomáhali budovat a rozvíjet českou společnost. Památník je nejen uctěním památky všech zesnulých, kteří se přes velkou touhu nedočkali návratu zpět do vlasti, ale i všem, kteří v české společnosti zanechali a zanechávají významnou a nesmazatelnou stopu. Vyhodnocení soutěže o výtvarný návrh památníku se konalo v zasedací síni společnosti KOFOLA, a.s. v Krnově dne 3. června 2004. Členy komise byli:

Vasileios Eikosipentarchos, velvyslanec Řecké republiky v ČR
Kostas Samaras, zakladatel společnosti KOFOLA, a.s.
Mgr. Ladislav Sekanina, místostarosta města Krnova
Christos Bialas, místopředseda správní rady Asociace řeckých obcí v ČR
Doc. Ing. arch. Ivo Klimeš, architekt
Ing. arch. Roman Kuba, architekt
Mgr. Jiří Surůvka, malíř, performer
Mgr. Milan Dlabaja, sochař

Výtvarné návrhy předložili:
Ing. arch. Georgios Kentzoglu
Ak. sochař Nikos Armutidis
Mgr. Alena Turečková
Jakub Přecechtěl
Svatopluk Böhm
Lefteris Joanidis
Ing. arch. Vlastimil Zillich

Hodnocení výtvarných návrhů:
Komise rozhodovala o pořadí na 1. - 3. místě, na dalších místech nebylo pořadí stanoveno. Komise rozhodla o pořadí návrhů předložených autory takto:
1. Svatoslav Böhm
2. Ak. soch. Nikos Armutidis
3. Mgr. Alena Turečková

 

 

   
           
   
           
     

 

   Řádné shromáždění Řecké obce Krnov - město 2004  

 

 

Řádné shromáždění Řecké obce Krnov - město se uskutečnilo 22. února 2004 v Městské kavárně v Krnově od 14.00 hod. Na shromáždění byla projednána a schválena výroční zpráva o činnosti a hospodaření obce za rok 2003. Dále byli zvoleni delegáti pro mimořádnou konferenci AŘO v ČR, která se uskuteční 7. března 2004 v Brně.

 

 

 

Tradiční řecký karneval

 

 

 

Dne 14. února 2004 se uskutečnil v Domě dětí a mládeže Méďa v Krnově karneval v duchu řeckých tradic. Pořádala jej naše obec, taneční soubor Antigoni a Dům dětí a mládeže Méďa. Svá karnevalová vystoupení v tradičních krojích a maskách zde předvedly nejmladší děti z řecké školy Aristea, tanečníci ze souboru Antigoni a taneční soubor Lycea Řekyň v ČR. Doprovodný program byl potom zábavou pro všechny přítomné.

 

 

   
           
   

 

  Návštěva náměstka ministra řecké vlády v Krnově  

 

 

Dne 21.1.2004 navštívil Krnov náměstek ministra řecké vlády a zúčastnil se programu, který pro něj Řecká obec Krnov - město připravila ve spolupráci s městem Krnov.

 

 

   
           
   

 

 

 

 

  ------------------------------------------------------------------ zpět

 

 

 

 

 

ROKM 2001, rokm@post.cz