O nás

Aktuality

Událo se

Kontakt

 

   

 

    V roce 2009 se konalo ......

 

 

  Oslava státního svátku Řecké republiky - 28. říjen  

 

 

Dne 24. října se v Multikulturním centru Silesia konala řecká taneční zábava při příležitosti státního svátku Řecké republiky. Při této příležitosti bylo krnovskému řeckému tanečnímu souboru Antigoni slavnostně předáno ocenění Laureát folklórního festivalu Strážnice 2009 z rukou ředitele Národního ústavu lidové kultury pana Jana Krista. Ocenění je významné nejen pro samotný soubor, ale rovněž pro město Krnov, ke kterému řecká menšina neoddělitelně patří již šedesát let. K tanci hrála hudební skupina Saloniki. Návštěvníci shlédli vystoupení tanečního souboru Antigoni. Všichni se skvěle bavili a taneční zábava se opět vydařila.

 

 

   
     
  Záznam z řecké taneční zábavy naleznete zde.

 

 

  Taneční soubor Antigoni na Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice 2009  

 

 

Ve dnech 25. - 28. června 2009 se krnovský taneční soubor Antigoni zúčastnil prestižního již 64. Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších folklorních přehlídek v České republice. Tisíce návštěvníků se každým rokem v červnu mohou potěšit uměním hudebníků, zpěváků a tanečníků. Součástí přehlídky jsou kromě hudebních a tanečních vystoupení také tematické pořady věnované lidové kultuře. Poprvé se uskutečnil v roce 1946 a od svého počátku měl charakter celostátních slavností. Festival má statut festivalu CIOFF (Mezinárodní rady organizátorů festivalů folkloru a lidového umění, jež má v UNESCO postavení konzultanta). Festivalové pořady probíhají na amfiteátrech a pódiích zámeckého parku, v ulicích města Strážnice a rovněž v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy.

 

Odborná porota na festivalu uděluje od roku 1983 čestný titul Laureát MFF Strážnice a Cenu MFF Strážnice za nejvýraznější autorský přínos při přípravě a realizaci pořadů. Ze závěru jednání hodnotící komise, udělení cen 64. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu „Strážnice 2009" a 27. ročníku dětského folklorního festivalu Dětská Strážnice 2009 bylo vybráno 5 laureátů a mezi nimi i náš taneční soubor Antigoni za uchování a výborné provedení nejstarších řeckých tanců z Pontu v pořadu Domovina. GRATULUJEME!!!

 

 

   
           
   

 

  Řecké dny Krnov 2009  

 

 

Řecká obec Krnov - město s Asociací řeckých obcí v ČR a za podpory města Krnova, Moravskoslezského kraje, Ministerstva kultury ČR a Řecké republiky uspořádala ve dnech 19. a 20. června 2009 ŘECKÉ DNY KRNOV. Záštitu nad akcí převzala starostka města Krnova Renata Ramazanová. Svou návštěvou nás poctily významné osobnosti. Představitelé pravoslavné církve v ČR otec Josef a biskup Jáchym, velvyslanec Řecké republiky v ČR pan Konstantinos Kokossis, který navštívil Krnov poprvé ve své funkci a generální tajemnice Světové rady Řeků paní Olga Sarandopoulou. Mezi hosty byli také místostarosta řeckého města Agrinio pan Grigoris Kaludiotis, předsedkyně kulturního spolku města Agrinio Evangelia Kravariti a další. Oficiální přijetí proběhlo na krnovské radnici starostkou města Krnova.

 

V rámci akce proběhl dne 19.6. koncert Marthy a Teny Elefteriadu v Koncertní síňi Sv. Ducha a všichni zájemci o moderní řeckou hudbu se sešli v Kofola Music Clubu na Greek Dance Party. Dne 20.6. v dopoledních hodinách byli pozváni předsedou Asociace řeckých obcí v ČR panem Christosem Bialasem předsedové a zástupci jednotlivých řeckých obcí v ČR společně s významnými hosty na zasedání správní rady AŘO a odpoledne vystoupil na krnovském náměstí folklórní soubor z Agrinia (Řecko), šumperský taneční soubor Kaliopi, soubor písní a tanců Komorno z Polska, taneční soubor Akropolis z Prahy, bulharský taneční soubor Pirin z Brna a řecký taneční soubor Antigoni z Krnova. Den vyvrcholil večerní řeckou taneční zábavou v multikulturním centru Silesia. Jsme rádi, že nám přálo počasí, a že se program Řeckých dnů Krnov setkal opět po roce s velkým zájmem a návštěvností z řad veřejnosti!!!

 

 

   
           
   
           
   
           
   
           
   
           
  Záznam z Řeckých dnů 2009 naleznete zde.  

 

 

  Soustředění dětí od 8 do 14 let zaměřené na řecké tradice, tance, písně a řeckou konverzaci  

 

 

Ve dnech 1. až 3. května 2009 uspořádala Asociace řeckých obcí v ČR soustředění zaměřené na řecké tradice, písně, tance a řeckou konverzaci pro všechny děti z řeckých obcí ve věku od 8 do 14 let. Účast na soustředění nebyla podmíněna návštěvou řecké školy či tanečního souboru, to znamená, že se mohl zúčastnit každý zájemce o zábavné prožití prodlouženého víkendu se spoustou zajímavostí o Řecku.

 

 

   
           
   

 

  Řecká obec Krnov - město přispěla Jiřímu Vasiliadisovi na odlehčovací pobyt  

 

 

Na žádost Slezské diakonie, v jejichž péči je tělesně postižený Jiří Vasiliadis, se rozhodla naše řecká obec přispět finanční částkou 8000,-Kč a doufáme, že ji využije na pokrytí nákladů některého z odlehčovacích pobytů, kterých se v letošním roce chce zúčastnit.

 

"Tak to jsou moc hezké zprávy - Jirka je potěšen a peníze využije na svoji dovolenou. V květnu pojede na 10 dní na pobyt do střediska ČCE Diakonie BETLÉM - je to v Kloboukách u Brna. Jedná se o sociální službu - odlehčovací pobyt a o prázdninách jsme zařizovali třítýdenní pobyt ve Valašském Meziříčí v Citadele, kam jezdil i minulá léta. Jen pro představu, 10 dní v takovém zařízení ho vyjde na 6 560,- Kč se vším všudy. Jsme moc rádi za váš finanční příspěvek. S pozdravem Šárka Gaudková (Slezská diakonie - oblast Bruntál - Krnov - Nový Jičín) a Jiří Vasiliadis."

 

 

  Kurz řeckých tanců pro veřejnost  

 

 

Účastníci kurzu řeckých tanců se setkali ve dnech 24. ledna, 21. února, 28. března a 18. dubna 2009 v SVČ Méďa, kde měli možnost osvojit si základní kroky, které jistě využijí při příležitosti řeckých zábav konaných pravidelně na jaře a podzim každého roku v Krnově.

 

 

   
           
   

 

  Oslava státního svátku Řecké republiky - 25. březen  

 

 

21. března 2009 oslavila naše řecká obec v multikulturním centru Silesia státní svátek Řecké republiky taneční zábavou. Návštěvníci mohli shlédnout vystoupení místního tanečního soubor Antigoni s pásmem tanců z oblastí Pondos. Bavili jsme se jako obvykle až do rána! :)

 

 

   
           
   

 

 

Video z oslavy státního svátku!

 

 

  Řádné shromáždění Řecké obce Krnov - město 2009  

 

 

Řádné shromáždění Řecké obce Krnov - město se uskutečnilo v restauraci Koliba v Krnově od 14.00 hod. dne 22. února 2009. Na shromáždění byla projednána a schválena výroční zpráva o činnosti a hospodaření obce za rok 2008. Členové ŘO byli zároveň seznámeni s plánovanými činnostmi a akcemi na rok 2009. V diskuzi byly připomenuty důležité události minulého roku jako byly Oslavy 60. výročí příchodu Řeků do ČR a s tím spojené Řecké dny Krnov 2008, které proběhly v červnu. Mezi významné akce patřil také 12ti denní výukový a poznávací pobyt dětí a mládeže řecké školy z Krnova v Řecku. Účastníci navštívili nejznámější místa starověkého Řecka na Peloponésu a v Aténách. V září minulého roku se uskutečnil zájezd tanečního souboru Antigoni do Řecka, kde členové souboru vystoupili ve městech Soluň, Kilkis a Pefkochori (Chalkidiki).

 

 

   
           
   

 

 

 

 

 

  ------------------------------------------------------------------ zpět

 

 

 

 

 

ROKM 2001, rokm@post.cz