Tradice Řeckých dnů Krnov

 

 

 

 

2014

 

 

 

Dne 21. června jsme se opět sešli při již tradiční oslavě Řeckých dnů Krnov. Řecké taneční soubory působící v ČR, bulharský soubor i české soubory nám představily folklórní tradice na krnovském náměstí, poté následovala řecká taneční zábava s živou hudbou.

 

Nashledanou příště!

 

Fotoalbum naleznete na našich FB stránkách ZDE

 

 

   
   
   
   
   

 

 

 

2013

 

 

 

Dne 21. června pořádala naše řecká obec již tradiční Řecké dny Krnov, tentokrát při příležitosti 8. řeckého celorepublikového festivalu v Ostravě. Řecké dny byly zahájeny představením knihy "Vyschly nám slzy" autorů Kateřiny Králové a Konstantinose Tsivose ve studovně Městské knihovny v Krnově. Následovala řecká taneční zábava v sále Slezského domova, kde se měli možnost setkat Řekové z nejen z České republiky, ale i celého světa. Následující den se všichni příznivci řecké kultury sešli v Ostravě na Slezskoostravském hradě, kde se konala kulturní část 8. řeckého festivalu, který byl pořádán Asociací řeckých obcí v ČR při příležitosti 65. výročí příchodu Řeků do Československa a 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Divákům se představily řecké taneční soubory a hudební skupiny působící v České republice a Německu. Následovala řecká taneční zábava s živou hudbou, všichni jsme se dobře bavili, vychutnali řecké jídlo a opravdu si užili krásný prosluněný sobotní den. Nashledanou příště!

 

 

   
           
   
           
   

 

 

 

2012

 

 

 

Program řeckých dnů byl zahájen v pátek 22.6. v koncertní síni sv. Ducha vystoupením hudební skupiny Anatoli s písněmi ze Smyrny, Konstantinopole a řeckých ostrovů. Následoval koncert řeckých písní v podání Jannise Morase. Koncert byl velkým zážitkem a příjemným užitím si pátečního podvečera s neopakovatelnou atmosférou plnou krásných melodií.
 
Řecké dny pokračovaly v sobotu 23.6. dopoledním přátelským fotbalovým turnajem mužstev řeckých obcí v ČR a večerní řeckou taneční zábavou s vystoupením řeckých tanečních souborů Antigoni a Evros. K tanci hrála hudební skupina I parea.

 

 

   
           
   
           
   

 

 

 

2011

 

 

 

Program řeckých dnů byl zahájen v pátek 17.6. v koncertní síni sv. Ducha vystoupením pěveckého sboru z řeckého ostrova Korfu. Koncert se stal pro přítomné velkým zážitkem a příjemným užitím si pátečního podvečera s neopakovatelnou atmosférou plnou krásných ostrovních melodií.
 
Řecké dny pokračovaly v sobotu 18.6. přátelským fotbalovým turnajem mužstev řeckých obcí v ČR. Tradiční folklórní odpoledne, které se konalo na krnovském náměstí představilo soubory řeckých tanců z Krnova, Šumperka a Javorníku, s výběrem písní se také představil pěvecký sbor z Řecka. Barvitou podívanou shlédli jak příznivci řecké kultury z celé České republiky, tak krnovská veřejnost, která si vyšla na odpolední procházku městem. Na folklorní odpoledne volně navázala večerní prodejní výstava řeckých produktů firmy D.M.Hermes a přehlídka tradičních řeckých krojů s hudebním doprovodem v Multikulturním centru Silesia.

Souběžně s hlavním programem řeckých dnů, probíhala také řada dalších významných setkání představitelů AŘO v ČR a jednotlivých řeckých obcí. Zájemci o řeckou tradiční kulturu se měli možnost zúčastnit semináře výuky řeckých tanců z ostrova Korfu.

 

 

   
           
   
           
   

 

 

 

2010

 

 

 

Program řeckých dnů byl zahájen v pátek 18.6. v koncertní síni sv. Ducha vystoupením pěveckého sboru z řeckého města Nigrita, který divákům zazpíval známé řecké lidové písně. Koncert se stal pro přítomné velkým zážitkem a příjemným užitím si pátečního podvečera. Sami diváci si konec koncertu zpestřili tancem a nechali se unést atmosférou a řeckými melodiemi. Na tradiční řeckou hudbu navázala Greek Dance Party v Kofola music clubu, kde se sešli příznivci moderní řecké hudby.

 
Řecké dny pokračovaly v sobotu 19.6. folklórním odpolednem, během kterého se na Hlavním náměstí představily soubory řeckých tanců Antigoni z Krnova a Kaliopi ze Šumperka, taneční skupina Rút s židovskými tanci, soubor valašských písní a tanců Jasénka ze Vsetína, polský soubor písní a tanců Komes z Kędzierzyn-Koźle a řecký pěvecký sbor z Nigrity z Řecka. Barvitou podívanou shlédli jak příznivci řecké kultury z celé České republiky, tak krnovská veřejnost, která si vyšla na odpolední procházku městem. Na folklorní odpoledne navázala večerní oblíbená řecká taneční zábava za doprovodu pražské hudební skupiny Akropolis v Multikulturním centru Silesia. Oslavovalo se a tančilo až do ranních hodin!

 

 

   
           
   
           
       

 

 

 

2009

 

 

 

Řecká obec Krnov - město s Asociací řeckých obcí v ČR a za podpory města Krnova, Moravskoslezského kraje, Ministerstva kultury ČR a Řecké republiky uspořádala ve dnech 19. a 20. června 2009 ŘECKÉ DNY KRNOV. Záštitu nad akcí převzala starostka města Krnova Renata Ramazanová. Svou návštěvou nás poctily významné osobnosti. Představitelé pravoslavné církve v ČR otec Josef a biskup Jáchym, velvyslanec Řecké republiky v ČR pan Konstantinos Kokossis, který navštívil Krnov poprvé ve své funkci a generální tajemnice Světové rady Řeků paní Olga Sarandopoulou. Mezi hosty byli také místostarosta řeckého města Agrinio pan Grigoris Kaludiotis, předsedkyně kulturního spolku města Agrinio Evangelia Kravariti a další. Oficiální přijetí proběhlo na krnovské radnici starostkou města Krnova.

 

V rámci akce proběhl dne 19.6. koncert Marthy a Teny Elefteriadu v Koncertní síňi Sv. Ducha a všichni zájemci o moderní řeckou hudbu se sešli v Kofola Music Clubu na Greek Dance Party. Dne 20.6. v dopoledních hodinách byli pozváni předsedou Asociace řeckých obcí v ČR panem Christosem Bialasem předsedové a zástupci jednotlivých řeckých obcí v ČR společně s významnými hosty na zasedání správní rady AŘO a odpoledne vystoupil na krnovském náměstí folklórní soubor z Agrinia (Řecko), šumperský taneční soubor Kaliopi, soubor písní a tanců Komorno z Polska, taneční soubor Akropolis z Prahy, bulharský taneční soubor Pirin z Brna a řecký taneční soubor Antigoni z Krnova. Den vyvrcholil večerní řeckou taneční zábavou v multikulturním centru Silesia. Jsme rádi, že nám přálo počasí, a že se program Řeckých dnů Krnov setkal opět po roce s velkým zájmem a návštěvností z řad veřejnosti!!!

 

 

   
           
   
           
   
           
   
           
   
           
  Záznam z Řeckých dnů 2009 naleznete zde.  

 

 

 

2008

 

 

 

Ve dnech 26. a 27. června 2008 pořádala Řecká obec Krnov - město společensko-kulturní akci "Řecké dny Krnov 2008" ku příležitosti 60. výročí příchodu Řeků do České republiky. V rámci akce proběhlo přijetí tanečních souborů z Peloponésu - obce Dorio a z Kréty. Dne 26. června byla zahájena výstava fotografií ze života řecké menšiny z let 1948 až po současnost. Poté mohli zájemci shlédnout v místním kině Mír 70 film Podzimní návrat režiséra Georga Agathonikiadise, který se osobně zúčastnil promítání. Film pojednává o prvních letech života Řeků v České republice. Den vyvrcholil taneční zábavou, kde se kromě hostů sešli přátelé žijící v ČR, v Řecku i v jiných evropských zemích. Dne 27. června se v dopoledních hodinách setkali hosté s představiteli města a odpoledne vystoupily na krnovském náměstí folklórní soubory Antigoni z Krnova, Idorii z Peloponésu, Vrakofori z Kréty a Argonaftes z Kilkisu s tradičními tanci.

 

 

   
           
   
           
   

 

 

Členové Řecké obce Krnov - město se zúčastnili také programu konaném na oslavu 60. výročí příchodu Řeků do ČR v Ostravě. Dne 27. června večer vystoupil na megakoncertě ve sportovní hale Sareza jeden z nejpopulárnějších řeckých zpěváků George Dalaras se svou kapelou a hosty zpěvačkou Melinou Aslanidu a zpěvákem a hudebníkem Michalisem Tzouganakisem. V sobotu 28. června se v odpoledních hodinách konalo představení tanečních souborů, řeckých škol v ČR a hudebních skupin Nisos, Athény a Akropolis v divadelním sále Domu kultury města Ostravy. Večer proběhla velká taneční zábava s živou hudbou a dobrým řeckých jídlem.

 

 

 

Fotogalerie z programu Oslav 60. výročí příchodu Řeků do ČR

zde  

 

 

 

2007

 

 

 

Ve dnech 15. a 16. 6. 2007 pořádala Řecká obec Krnov - město společensko-kulturní a sportovní akci Řecké dny Krnov 2007. Tato dvoudenní akce se již stala tradicí, jež se koná na jaře každého roku. V rámci akce proběhla konference učitelů řeckých škol v ČR, přijetí hostů z Atén ze čtvrti Glyfada a velvyslance Řecké republiky na krnovské radnici, fotbalový turnaj, taneční vystoupení na náměstí a řecká zábava.

 

 

   

 

 

 

2005

 

 

 

Ve dnech 17. a 18. 6. 2005 pořádala Řecká obec Krnov - město společensko-kulturní a sportovní akci Řecké dny Krnov 2005. V rámci akce proběhl fotbalový turnaj, konference učitelů řeckých škol v ČR, taneční vystoupení na náměstí, koncert písní řeckého skladatele Mikise Theodorakise k jeho jubileu a řecká zábava.

 

 

   
           
   

 

 

 

2004

 

 

 

Ve dnech 18. a 19. 6. 2004 pořádala Řecká obec Krnov - město za podpory Moravskoslezského kraje, města Krnova a MIKS Krnov společensko-kulturní a sportovní akci Řecké dny Krnov 2004. Tato dvoudenní akce volně navázala na velmi úspěšné a u veřejnosti oblíbené akce z roku 2002 a 2003, a to 7. celostátní řecký festival 2002 a Řecké dny Krnov 2003 - Olympiáda. Jak se již stalo tradicí, byl i pro letošní rok připraven bohatý program. V pátek 18.6.2004 v 18.00 hodin byly Řecké dny Krnov 2004 zahájeny vernisáží výstavy fotografií " Ze života řecké menšiny v ČR ". Výstava mapovala období od roku 1948 do současnosti. Dále byly vystaveny návrhy „ Památníku řeckým občanům v ČR “, který bude umístěn v Krnově ve Smetanových sadech. Páteční program pokračoval od 20.00 hodin koncertem vážné hudby v koncertní síni sv. Ducha. Za doprovodu klavíristy Michala Bárty vystoupila studentka operního zpěvu v Athénách Jana Doležílková a studentka Akademie muzických umění v Bratislavě Fani Troianu . Překvapením bylo vynikající vystoupení mladé talentované klavíristky Jany Polkové.

V sobotu 19.6.2004 se na stadionu TJ Sokol Chomýž uskutečnil od 9 do 15 hodin mezinárodní fotbalový turnaj amatérských týmů. V jazykové škole se sešli od 12 do 15 hodin na konferenci o výuce novořečtiny v ČR učitelé řeckého jazyka z celé ČR a rovněž hosté. Svým vystoupením přispěli PhDr. Andrej Sulitka Csc., ředitel sekretariátu rady vlády pro národnostní menšiny, Mgr. Helena Balabánová – zástupce Krajského úřadu Moravskoslezského kraje pro národnostní menšiny, ing. Otakar Válek – vedoucí odboru školství MÚ Krnov, PhDr. Kateřina Sgurdeu - lektorka novořeckého jazyka ústavu klasických studií filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a další. Sobotní odpoledne pokračovalo ve znamení folklóru. Od 15 hodin na Hlavním náměstí vystoupily řecké taneční soubory z Prahy, Brna, Bohumína, Třince, Karviné, Krnova, taneční soubor Lycea Řekyň v ČR a jako host vystoupil bulharský taneční soubor PIRIN z Brna. Program Řeckých dnů Krnov 2004 byl v sobotu večer završen v paláci Silesia řeckou taneční zábavou.

 

 

   
           
   

 

 

 

2003 - Olympiáda

 

 

 

Za přítomnosti hostů, vrcholného představitele Moravskoslezského kraje – hejtmana ing. Evžena Tošenovského, členky zastupitelstva kraje ing. Aleny Barátové, starosty Krnova Josef Hercig, místostarostů mgr. Ladislava Sekaniny a ing. Jaroslava Vrzala se uskutečnily Řecké dny Krnov, letos s podtitulem Olympiáda. Staly se jednou z největších událostí roku 2003 naší obce. Slavnostní zahájení se neobešlo bez olympijského ohně, nástupu sportovců a olympijské hymny pod olympijskou vlajkou. Sportovních soutěží se zúčastnily děti, mládež i dospělí z České republiky i ze zahraničí. Fotbalového turnaje se zúčastnila mužstva z Krnova, Jeseníku, Chomýže, Stuttgartu SRN, Athén - Pefki Řecko. Vítězem se stalo mužstvo Jeseníku, které si odvezlo pohár již podruhé. Souběžně probíhaly atletické soutěže, volejbalový turnaj a stolní tenis.
Stejně jako ve starověkém Řecku probíhala vedle sportovních klání také bohatá zábava. Společenská část se uskutečnila v Paláci Silesia. Zde proběhlo slavnostní vyhodnocení všech soutěží, předaly se medaile a ocenění. Slavnostní večer byl doplněn kulturním programem. V něm byl hlavním účinkujícím taneční soubor z řecké Kardici. Samozřejmostí bylo vystoupení tanečních souborů z ČR a domácího Krnova za hudebního doprovodu skupin z Řecka a Prahy.

 

 

   
           
   

 

 

 

 

 

 

Řecké dny Krnov

Řecký taneční soubor Antigoni

Výuka řeckého jazyka

   

ROKM 2001, rokm@post.cz